History · 2060 · 06.02.2023

Primul director al Fabricii Industria Sârmei Câmpia Turzii a fost inginerul german FRIEDERICH TRAPPIEL 1921-1930

By PETRE POPP
Primul director al Fabricii Industria Sârmei Câmpia Turzii a fost inginerul german FRIEDERICH TRAPPIEL 1921-1930

Primele secţii intră în funcţiune la 16 iulie 1921, la numai 10 luni de la prima săpătură, graţie şi planului pragmatic şi bine conceput de Iszo Diamant, care s-a bazat iniţial pe forţă de muncă, calificată adusă din Germania şi Cehoslovacia circa 100 specialişti trefilatori, laminatori, personal de întreţinere şi tehnic. Personalul tehnic era reprezentat de un inginer şi 16 maiştri şi tehnicieni, iar personalul necalificat era recrutat din comună şi din stalele din jur urmînd mai tărziu a fi transformaţi în muncitori maiştri şi ingineri în procesul de crştere şi devenire a uzinei.

Primul director al Fabricii Industria Sârmei a fost numit inginerul german Friederich Trappiel, un bun profesionist, riguros și bine organizat, punctual și foarte aplicat.

Foto: Anul 1925 directorul Friederich Trappiel alături de formațiunea de pompieri a ISCT, după un exercițiu de intervenție

BACK TO TOP